fallback

Великобритания внася в ЕС 2,1 млрд. евро заради силната си икономика

България е сред страните, които ще трябва да попълнят европейския с бюджет със сума между 6,5 млн. и 340 млн. евро

09:26 | 24.10.14 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

България е сред страните, от които е поискано да внесе допълнителни средства в европейския бюджет за 2014 година, съобщaва Bloomberg.

Освен от Великобритания, която бе призована да предостави на европейската хазна 2,1 милиарда евро, допълнителни средства в размер между 6,5 млн. евро и 340 млн. евро са били поискани също така от България, Ирландия, Гърция, Италия, Кипър, Латвия и Малта, съобщи източник, пожелал анонимност.  До първи декември България трябва да внесе допълнителни 7 милиона евро в европейския бюджет, предвижда решението на Европейската комисия. То е свързано с преизчисления на базата на одобрен от всички страни-членки нов модел за пресмятане на приходите от ДДС и на реалния ръст на Брутния вътрешен продукт.

Великобритания ще трябва да заплати допълнителни 2,1 млрд. евро към бюджета на Европейския съюз (ЕС) в рамките на следващия месец – новина, която се очаква да застраши още позитивния тон на комуникация между Лондон и Брюксел.

Поради факта, че британската икономика се представя по-добре в сравнение с други страни от ЕС след 1995 г., правителството на Обединеното кралство ще трябва да направи плащането най-късно до 1 декември. Сумата представлява почти една пета от нетната вноска на страната за миналата година.

Междувременно Франция – втората най-голяма икономика в рамките на ЕС, ще получи отстъпка от вноската към европейския бюджет от 1 млрд. евро, предава Financial Times.

Очаква се законопроектът да срещне яростна съпротива от евроскептичните британски депутати в един тежък момент за премиера Дейвид Камерън, който се бори напоследък със силните антиевропейски течения, призоваващи за преосмисляне на мястото на Великобритания в Европа.

Освен Франция, на противоположната на Великобритания позиция са още Полша и Германия. Властите във Варшава и Берлин ще получат стимули в размер съответно на 316 млн. евро и 779 млн. евро.

Камерън е решен да оспори допълнителната такса, като за целта британският премиер вече е провел среща с колегата си от Холандия Марк Руте. Ниската земя също е сред страните, които са задължени да бъдат по-солидарни с останалите членове, макар че сумата, която Амстердам трябва да внесе е далеч по-малка.

Източник от Даунинг стрийт 10 заяви: "Не е приемливо просто да се променят вноските за минали години и да бъдат поискани в някакъв удобен момент".

По думите му "Европейската комисия не е очаквала тези пари и не се нуждае от тях". "Ние ще работим с други страни, засегнати по подобен начин, за да се направи всичко възможно за оспорване на това", допълни той.

Новите правила на ЕС ще изменят начина, по който се изчислява брутния национален доход на страните, отключвайки някои скрити елементи, като например проституцията и незаконната търговия с наркотици.

Представители на ЕС са на мнението, че изчисляването просто отразява дългогодишната практика на коригиране на вноските на страните в съответствие с техните темпове на растеж. "Приносът на Великобритания отразява увеличението на богатството ѝ", коментира Патрицио Фиорили, говорител на Европейската комисия.

Новината за ревизията на вноските дойде, след като Камерън призова лидерите на ЕС на срещата на върха в четвъртък да отклонят исканията на Европейския парламент за увеличаване на разходите на ЕС, планирани с цел стимулиране на растежа.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:28 | 07.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още